1. Az életkor
A kislányok havi vérzése 11-14 éves kor környékén jelentkezik először, fiúknál a nemi érés kicsit később mutatkozik. A nők a havi vérzés elmaradásáig (45-50) eshetnek teherbe. Fontos tudni, hogy 35.év után az életkor előrehaladtával párhuzamosan a nők fogamzóképessége csökken. Férfiakban ondósejtképződés még 70-80 éves korban is kimutatható, az ő esetükben inkább a nemi képesség hanyatlása csökkenti a fogamzóképesség valószínűségét.
2. Az évszakok
A világ különböző pontjain az év más és más szakaszára tehető a termékenység megoszlása.
Itt Magyarországon a legtöbb fogamzás a nyári és a kora őszi hónapokra tevődik. A legkevesebb fogamzás a késő téli és kora tavaszi időszakra esik. Persze ebben szerepet játszik némi tudatosság is, pl. sokan télen akarnak terhesek lenni, ekkor előnyösebb kihordani a terhességet és nyáron, a jó időben gondozni a csecsemőt. És még az is hozzájárul a sok nyári és őszi fogamzás előfordulásához, hogy általában nyáron házasodnak össze az emberek, s akár rögtön a házasság után már teherbeeséssel próbálkoznak.
3. A nők cikluson belüli termékenysége
Ez a legjelentősebb időtényező
A pete a tüszőrepedést követően 48 óráig termékenyíthető meg, tehát két havi vérzés között lényegében csak két napig. A női ciklus hossza és ezen belül a tüszőrepedés időpontja egyénenként elég nagy mértékben változhat. A tüszőrepedés általában a ciklus első napjától számított 11-14. napon következik be, de ez csak a 28 napos ciklus esetében igaz. Egyéb ciklushossz esetén a vérzés első napjától visszaszámítva 14.napon van tüszőrepedés.
Én 39 vagyok, de már vannak gyermekeim, csak most új párom van, és még szeretnék egyet.
Kérdésem az, hogy ha tejérzékeny vagyok, melyik vitamint szedjem, melyikben nincs laktóz?